Alfabetycznie:

ANGIELSKI













FRANCUSKI


HISZPAŃSKI




NIEMIECKI






ROSYJSKI


WŁOSKI







METODA CALLANA



Opis ogólny


Przez lata najbardziej popularną w Polsce (przynajmniej do niedawna) niekonwencjonalną metodą nauki języka angielskiego była Metoda Callana. Została opracowana we Włoszech w latach 60. przez lingwistę Robina Callana. Początkowo była wykorzystywana w armii jako szybka metoda nauki języka "mówionego". Po powrocie do Wielkiej Brytanii, Robin Callan założył w Londynie The Callan School. Od tego czasu The Callan Method Organisation promuje ten sposób nauczania, organizując kursy niemalże we wszystkich krajach świata. Metoda ta sprawdziła się jako najszybszy i najbardziej skuteczny sposób nauczania języka angielskiego.

Metoda Callana to tzw. "Direct Method" - bezpośrednia metoda nauki języka obcego do złudzenia przypominająca naturalny sposób, w jaki uczyliśmy się języka ojczystego. Najpierw uczeń słyszy nowe słowo wymawiane przez lektora, ćwiczy jego wymowę i poznaje znaczenie, używając go także w różnych wypowiedziach. Później, w trakcie czytania, poznaje jego pisownię. Wiedza ta utrwalana jest następnie poprzez pisanie dyktand.

Najważniejszą zasadą Metody Callana jest to, że uczeń słucha i mówi na lekcji czterokrotnie więcej niż stosując inne metody nauki. Jest to możliwe, ponieważ jest on zmuszony do mówienia w obcym języku i słuchania przez całą lekcję: w każdej chwili lektor może zwrócić się do niego z pytaniem i uczeń musi być przygotowany na szybką odpowiedź. Serie pytań kierowane są do grupy uczniów w różnej kolejności. W ten sposób utrwalają oni nowopoznane słowa, idiomy oraz gramatykę. W początkowej fazie nauki studentowi nie wolno dowolnie odpowiadać na pytania. Powinien formułować odpowiedź, stosując zwroty zawarte w pytaniu, by utrwalić wyłącznie prawidłowe formy. Po krótkim okresie nauki odpowiada on niemalże mechanicznie, bo na zastanawianie się w konfrontacji z lektorem nie ma czasu.

Już na pierwszej lekcji lektor mówi z prędkością ponad 200 słów na minutę, czyli w tempie, w jakim mówią np. spikerzy w TV. Zmusza to ucznia do koncentracji, zapobiega znużeniu oraz uniemożliwia tłumaczenie zadanych pytań na język ojczysty. Pozorna potrzeba takiego tłumaczenia po jakimś czasie znika, bo uczeń zaczyna rozumieć wszystko z kontekstu całej wypowiedzi. Tak duże tempo mówienia w Metodzie Callana jest możliwe poprzez zadawanie tych samych pytań po cztery, pięć razy. Sposób ten gwarantuje także zapamiętanie świeżo zdobytej wiedzy. Studenci automatycznie uczą się myślenia i mówienia po angielsku! Nauczyciel poprawia wszystkie błędy, zwracając szczególną uwagę na wymowę uczniów oraz ich akcent.

W czasie lekcji nie ma ani chwili ciszy. Nauka odbywa się z tak dużą prędkością wypowiadanych słów, że w konsekwencji uczeń słyszy około 12 600 słów na godzinę, czyli cztery razy więcej niż na kursie prowadzonym metodą tradycyjną. Podczas nauki wykorzystywane są partie mózgu odpowiedzialne za podświadome zdobywanie wiedzy. Takie tempo wypowiadanych słów powoduje u słuchacza wyćwiczenie refleksu w mówieniu po angielsku, a tym samym zaczyna on myśleć bezpośrednio w tym języku, jakby był nim otoczony w obcym kraju.

Wiarygodność Metody Callana została potwierdzona przez English Speaking Union, jedną z najważniejszych instytucji w dziedzinie nauki języka angielskiego.

Tekst zaczerpnięty z CJO "Old School".


GALERIA



STAGES 1-2


   
STAGES 3-4


   
STAGES 5-6


   
STAGES 7-8


   




© Copyright by metodabezposrednia.org

Logo, Graphics and Webdesign by